АМСМ: Пуштена една коловозна лента на патниот правец Кочани – Делчево кај Истибања

Патниот правец А3 Кочани – Делчево на потегот од село Истибања до браната Калиманци е отворен за сообраќај по една коловозна лента, инфомираат од АМСМ.

Оттаму посочуваат дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*