No Picture

На граничниот премин Делчево се зголемува информираноста на патниците за болеста Африканска чума

February 5, 2020 Valeri Spasevski 0

На граничниот премин Делчево во тек е акција на информирање на патниците за превземање на превентивни мерки против болеста Африканска чума. Акцијата како што информираа […]

No Picture

Поставени организатори за складирање мобилни телефони во делчевската деветолетка „Ванчо Прке“

February 4, 2020 Valeri Spasevski 0

Во делчевската деветолетка „Ванчо Прке“ започна поставувањето организатори за складирање мобилни телефони. Целта на активноста според заменик директорката Маријана Стоименовска е учениците да земат поактивно […]

No Picture

Во Делчево одбележани 148 години од раѓањето на великанот Гоце Делчев

February 4, 2020 Valeri Spasevski 0

Делчево денеска ја одбележа 148 годишнината од раѓањето на патронот на градот Гоце Делчев, идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно национално ослободително движење кон […]

No Picture

Корејска невладина организација при ООН ги едуцираше делчевските основци за мир и толеранција

February 3, 2020 Valeri Spasevski 0

Членови на меѓународната мировна организација ХВПЛ од Јужна Кореја, денес во Делчево реализираа едукативни работилници за мир и толеранција со ученици од деветолетките „Св.Климент Охридски“ […]

No Picture

Планинари на ПСК ,,Голак” реализираа висогорска акција за искачување на Руен

February 1, 2020 Valeri Spasevski 0

Високогорска екипа на планинарскиот спортски клуб ,,Голак” составена од членови на клубот од Делчево и Софија, Р.Бугарија денес реализираа зимска високогорска кружна акција за искачување […]

No Picture

Викендов во Берово се одржува вториот Телеком Мастерс турнир во пинг-понг

February 1, 2020 Valeri Spasevski 0

Пингпонгарски клуб ,,Берово” денес и утре е домаќин на вториот турнир како дел од Државното првенство во пинг-понг во кадетска конкуренција. Како што информираа организаторите, […]