Се укинува полицискиот час во Македонија

Од утре 27 мај се укинува забраната за движење за сите граѓани на Македонија. Од четврток се отвораат угостителските објекти, а од 1 јуни најверојатно се отвараат границите.

Ова пред малку на прес конференција го соопшти техничкиот премиер Оливер Спасовски кој рече дека Министерството за здравство реагирало соодветно, а епидемијата со коронавирус е под контрола поради што се донесени одлуките.

Согласно овие одлуки се поизвесно е дека вонредната состојба ќе биде укината, а дали тоа ќе значи и брзи избори е нешто што многу скоро ќе се знае.

Прес конференцијата во продолжение:

[🔴Во живо] Прес конференција на ПВРСМ Спасовски, СЕП Османи, МЗ Филипче и д-р Караџоски

Posted by Oliver Spasovski on Tuesday, 26 May 2020

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*