Зголемен број на случаи од Ковид-19 во Пијанечкиот регион

Денешниот биланс за бројот на заболени во Пијанечкиот регион донесе зголемен број на заболени од Ковид-19. По подолго време на листата се најде и Делчево со 3 нови случаи. Поради административни процедури, случаите се водат во Делчево, иако се работи за пациенти од М.Каменица, кои според неофицијални информации се поврзани со случајот кој пред неколку дена се појави во оваа општина.

Со првиот случај на коронавирус во Македонска Каменица кој се појави завчера, бројката на активни случаи од почетокот на пандемијата во оваа општина изнесува 4 случаи од кои еден од пациентите кој е позитивен на Ковид-19 е странски државјанин, вработен во Рудник Саса, кој е со престој во оваа општина.

Еве ги информациите за бројот на новозаболени на ниво на држава за 26 јули 2020 година.

Во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 39…

Gepostet von Венко Филипче am Sonntag, 26. Juli 2020

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*