Ракометарот Филип Петровски дел од тимот на Металург 2

Младиот делчевски ракометар Филип Петровски ги започна подготовките со својот нов тим екипата на Металург 2.

Петровски кариерата ја започна во екипата на Брегалница Плус, за да потоа продолжи во екипата на Алушовски. По неговите одлични игри за оваа екипа добива покана за настан во екипата на Металург 2 во која пред неколку дена потпиша договор и веќе ги започна првите тренинзи.

Петровски кој е ученик во ДСУ ,,Спортска академија” годинава ќе наполни 18 години, висок е 183 сантиметри, тежок 88 килограми и со своите досегашни настапи покажа дека се работи за врвен ракометар, кој допрва го очекуваат големи успеси во ракометната игра.

На младиот делчевец му посакуваме одлични игри во новата средина и многу голови, а во продолжение се потсетуваме на дел од неговите добри игри:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*