Заев од М.Каменица: Успение на Пресвета Богородица е празник на почитувањето, разбирањето и помагањето

Претседателот на СДСМ и мандатар за сотавн на новата Влада Зоран Заев денеска од Македонска Каменица им го честиташе големиот христијански празник на сите христијански верници порачувајки дека овој празник е еден од најголемите христијански празници кој ги слави универзалните човекови вредности меѓу кои почиттам разбирањето и помагањето едни со други.

-Празнувањето на празникот Успение на Пресвета Богородица е празнување на почитувањето, помагањето, разбирањето и сакањето на блиските, на човекот. Нека денеска слаивме и сите денеска пред нас и овие универзални човекови вредности затоа што делејки разбирање, помагање, почит, љубов према луѓето, према блсиките, спрема нашата околина навистина го прави вреден животот наш за живеење. Овој голем празник го славиме сите христијани затоа што е симбо на нашата вера. успение на Пресвета Богородица е еден од најголемите наши христијански празници. нека е за многу години, рече Заев во честитката до граѓаните од пред храмот Успение на Пресвета Богородица која е заштитничка на општината.

Мандатарот Заев пред изјавата за медиумите го посети храмот во М.Каменица заедно со потпретседателот на партијата Љупчо Николовски и министерот за здравство Венко Филипче, каде запалија свеќа за здравје и направија краток разговор со присутните.

Изјава за медиуми на претседателот на СДСМ и мандатар за составување на Влада на Република Северна Македонија Зоран Заев

Изјава за медиуми на претседателот на СДСМ и мандатар за составување на Влада на Република Северна Македонија Зоран Заев

Gepostet von MИА.mk am Freitag, 28. August 2020

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*