ФК „Брегалница Делчево“ на делба на 3 место по победата над Тиверија во Струмица

Во отсуства на било какви спортски настани во градот, екипата на делчевска Брегалница, со гостинска победа против екипата на Тиверија од 2:3, денес ја израдува домашната спортска јавност со што изби на делбана третата позиција на третолигашката табела во источната конкуренција. Делчевци одиграа добар натпревар „врзувајки“ две победи, откако минатото коло славеа во дуелот со Хоризонт Турново чии фудбалери во Делчево беа совладани со истиот резултат.

Стрелци на головите против Тиверија:

Томи Станоевски ⚽️
Дарко Пешовски ⚽️
Бојан Петровски ⚽️

Резултати од останатите натпревари:

Тиверија – Брегалница Д 2:3

Чешиново – Малеш 2:3

Хоризонт Т – Овче Поле 1:2

Работник – Карбинци 1:2

Раклиш – Спартмани 2:0

Василево – Детонит 0:5

ТАБЕЛА

 1. Малеш 15
 2. Детонит 15
 3. Чешиново 13
 4. Брегалница 13
 5. Спартмани 10
 6. Хоризонт 9
 7. Овче Поле 9
 8. Раклиш 7
 9. Тиверија 6
 10. Карбинци 4
 11. Работник 4
 12. Василево 0

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*