Делчево домаќин на филмски фестивал за кратки филмови

Делчево ќе биде домаќин на филмскиот фестивал за лансирање кратки филмови Cult Shorts. Како што информира Димитар Јангеловски, кој е дел од организацискиот тим, идејата за фестивалот потекнува од поголем број ентузијасти, меѓу кои и Андреј Илиевски, режисерот на краткиот филм ,,Коливо”, во кој глумеше познатата македонска актерка Лабина Митевска и кој освои голем број награди на реномирани фестивали ширум светот.

-Ова е иницијатива што ја покренавме заедно со моите најмили пријатели и колеги Андреј Илиевски, Невелин Валчев и Елена Героска. Чувствувавме дека кратките филмови, во кои режисерите вложуваат толку многу љубов и напорна работа, заслужуваат повеќе од една сезона на фестивалски проекции, тие заслужуваат да имаат дом, во кој луѓето од целиот свет ќе можат да уживаат, да споделуваат, коментираат, но и да научат за нивните автори, истакна Јангеловски.

Како дел од реализација на идејата за фестивалот, како што додаде Јангеловски, изготвена е веб-платформа, на која е објавен и првиот трејлер за филмот Whole кој е дел од фестивалот.

-Оваа авантура ја зпаочнуваме со ,,Брак” (Whole), трогателен, поетски и смел филм на режисерката Слава Дојчева. Филмот е избран на официјален натпревар кој се натпреварува за наградата на годината, што ќе биде доделена за време на фестивалската манифестација во Делчево, во септември 2021 година, додаде Јангеловски.

Организаторите очекуваат голем интерес за фестивалот, а воедно на публиката и порачаа да ја посети веб-платформата www.cultshorts.com, на која ќе се запознаат со повеќе детали за сите актиности поврзани со фестивалот.

Во продолжение споделуваме дел од информациите кои организаторите ни ги пратија за самиот режисер и дел од содржината на филмот WHOLE (БРАК).

СЛАВА ДОЈЧЕВА

Слава (роден 1988 година, Софија) го започува своето патување во кино како тинејџерски актер со пофални настапи на бугарски јазик. Набргу потоа, таа заврши магистер по филмска продукција на Лондонската филмска школа каде што истражуваше во нејзините сопствени приказни. Делото на Слава е интимна потрага по изгубена духовност и расипани семејни врски, движејќи се на крстосницата на чудниот живот во Бугарија. Нејзините последни три кратки филмови имаат добиено повеќе од 15 награди и се прикажани на повеќе од 60 фестивали како Сараево, Упсала, Рига, Талин и Котбус. Учествувала на „Берлинале“, „Сараевски таленти“, Академијата на режисери во Локарно и победник на европскиот краток филм во 2019. Во моментов е резидент на Филмската куќа во Базел, Швајцарија.

„ЦЕЛ“ (БРАК)

Јана е на свадба на роднина. Од оние свадби што сите моравме да ги издржиме. Неочекуваната средба ја прави свадбата поднослива, но ја потсетува и Јана дека колку и да се криете од своите најблиски, не можете да бегате од себе. По фестивалската турнеја низ целиот свет, Брак стигнува до нашите домови благодарение на www.cultshorts.com Сценарист и режисер: Слава Дојчева, Продуцент: Ралица Петрова Снимател: Кирил Проданов, Монтажа: Донка Иванова и Слава Дојчева, Главните улоги ги играат: Слава Дојчева, Мартина Апостолова, Силва Милковска

YT: https://www.youtube.com/watch?v=fZvs1qTK-uo

Vimeo: https://vimeo.com/494204752

IG: https://www.instagram.com/cultshorts/

FB page: https://www.facebook.com/CultSorts

Околу самиот фестивал повеќе во продолжение:

CULT SHORTS го започнува своето физичко патување во Делчево, мало гратче во источниот планински дел на Северна Македонија. Ова е типично, сред никаде мало гратче каде што никогаш ништо не се случува и токму тоа го прави шармантен. Локалните жители овде сите се познаваат едни со други и во сончевите попладне уживаат во долгите прошетки покрај реката, грицкајќи семки од сончоглед додека душкаат наоколу за некои нови трачеви. Ваквите прошетки порано водеа во кино во старите времиња, но театарот, иако ново реновиран и во одлична состојба, се отвора само повремено еднаш во неколку години.

Повеќето од локалното население овде се барем земјоделци со скратено работно време, што значи дека може да се најде многу неверојатна, свежа храна. Локалниот пејзаж и климата се особено поволни за одгледување на сливи, и како резултат на тоа, има локални слатки за напојување со уста, направени со ова овошје. Можеби уште поважно, секое домаќинство овде создава своја сопствена слива „ракија“ и „мастика“ што се троши прилично во секоја пригода.

И покрај тоа што градот е далеку од големо количество вода, пастрмката и крапот се одгледуваат во расадници изградени на чисти планински потоци и често се наоѓаат во менијата во рестораните. Месото на скара е популарно низ целиот Балкан, но малите градови како Делчево се гордеат со најавтентичните, најбогатите и највкусните „ќебапи“, „плескавица“ и домашните колбаси. Селата во планините произведуваат одлично овчо и козјо фета сирење и една популарна локална сорта е фета со зелена пиперка. Храната е огромен дел од културата на секое македонско мало гратче, како и целото срце на гостопримството, што ни дава неверојатна можност да ги третираме гостите на нашите филмски работници како кралеви и кралици за време на траењето на фестивалот.

Иако е мало, Делчево не е целосно лишено од ноќен живот, бидејќи има неколку шармантни кафулиња и барови каде локалното население, особено помладите генерации пијат капучино дење и коктели навечер. CULT SHORT ќе се отвори со забава покрај релаксирачкиот поглед кон базенот на „Sunrise Hotel and Spa“ каде исто така ќе ги сместиме нашите гости.

Делчево, кое до 50-тите години се викаше „Царево Село (село на кралот), за жал има многу малку зачувана традиционална архитектура, но за оние кои се убопитни за југословенската бруталистичка архитектура, постои„ Домот на културата “, масовна конструкција на вселенски брод во самиот центар на градот, кој исто така ќе биде домаќин на некои од нашите фестивалски настани.

Има прекрасна глетка околу Делчево, бидејќи градот се наоѓа помеѓу планинскиот масив Осогово на север и планините Малешево на југ, а ние ќе ги носиме нашите повеќе авантуристички гости на еднодневно планинарење до блискиот природен феномен, геолошки познат како „худу“ , додека локалното население го нарекува „Кукуlyе“.

Нашите гостински филмски работници ќе имаат одлично време да го откријат Делчево и неговата околина, но она што е веројатно поважно е дека локалното население во овој културно изолиран македонски град, особено помладите генерации ќе можат да доживеат автентично кратко кино од целиот свет и да ги отворат своите хоризонти за разнобојноста на светот, како и комплексноста на неговите проблеми. Ова е дел од нашата мисија да комуницираме одлични идеи преку забавно и автентично кратко кино и добро, нашата надеж да го донесеме светот среде никаде и се надеваме дека ќе ги инспирира и нашите гости на филмски работници.

Деталната програма на фестивалот со проекции, настани и специјален мастерклас за гости ќе биде објавена на веб-страницата со време. Бидејќи сите се надеваме дека до септември 2021 година, пандемијата ќе биде под голема контрола и ќе можеме да продолжиме со нашите животи и планираните настани како во животот пред Ковид-19, свесни сме дека можеби ќе бидеме принудени да го преместиме настанот или да се прилагодиме тоа до сегашната состојба.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*