МВР Билтен: Динамитни прачки и фитил пронајдени во куќа во Делчево

При претрес во семејна куќа, делчевската полиција пронашла 29 прачки динамит и фитил. 

Динамитот како што соопштија од полицијата уредно бил складиран во тавански простории од претресената куќа.

-Динамитот е пронајден во домот на 67 годишниот М.Ц кој не живеел во куќата. Се уште се истражува дали динамитот е складиран од споменатото лице или таму го оставил некој од неговото семејство, како и трети лица, информираат од полицијата.

Додадоа дека се уште се утврдува потеклото како и намерата зошто бил наменет динамитот.

Подигнатите експлозивни предмети по запленувањето се предадени во канцеларијата на Дирекцијата за заштита и спасување во Делчево.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*