Пожар зафати пилана во делчевското село Бигла

Во делчевското село Бигла во тек акција за гаснење на пожар кој избувнал во просториите на посточеката пилана  Леска која се наоѓа во близина на Регионалниот пат Делчево – Бигла – Виница.

Екипи на Територијалната противпожарна единица од Делчево со неколку возила се на терен и ја реализираат акцијата со цел пожарот целосно да биде локализиран.

Според очевидци штетата е голема бидејки најголем дел од пиланата изгорела.

Пожарот е регистриран околу 18 часот, а случајот е пријавен во делчевската полиција.

Засега нема информации за причините за пожарот.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*