Ване Гошевски кум на годинешната Ѕвегорска Сурова 2022

И оваа година на празникот ,,Василица” ќе се одржи традиционалниот карневал ,,Ѕвегорска Сурова” . Кум на овогодишната манифестација е Ване Гошевски кој по по тој повод на својот фејсбук профил напиша:

-Како организтори на овогодишната ЅВЕГОРСКА СУРОВА ве известувам дека истата ке се одржи. За да ја продолжиме традицијата учествувајте и маскирајте се. Три Четири Суроваааааа.., вели новиот кум Гошевски на својот фејсбук профил.

Истовремено до учесниците на годинешната Сурова порачува да се почитуваат протоколите за заштита од Ковид-19.

Во продолжение неколку видеа како се одржуваше карневалот низ годините наназад:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*