Неексплодирана артилериска граната од Првата Светска војна пронајдена во нива во Делчево

Во Полициската станица Делчево, вчера во 09:15 часот, К.П.(68) од Делчево пријавил дека во неговата нива на место викано „Мишевска маала”, атар на село Очипла, делчевско, пронашол неексплодирана експлозивна направа. 

Пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување безбедно ја подигнал експлозивната направа и констатирал дека се работи за артилериска граната од Првата светска војна. Увид извршила екипа од ОВР Делчево

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*