Епископ Марко богослужеше во крстилницата ,,Св.Наум Охридски” во Делчево

Денес, на 3-ти март во Неделата на блудниот син, Неговото Преосвештенство епископот Делчевско – каменички г. Марко чиноначалствуваше со Светата Божествена Литургија во храмот посветен на ,,Свети Наум Охридски” во Делчево.

На Литургијата епископот одржа многу содржајна беседа во врска со денешната евангелска перикопа, посветена на блудниот син.

За време на Литургијата верниот народ се причести со Светите Божествените Дарови.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*