No Image

Анета Мицевска и Молика на 15-тата Расадничка вечер во Делчево

August 13, 2019 Valeri Spasevski 0

Во Делчево продолжува традицијата на организирање иселенички средби. Во четврток, 15 август, иселениците од делчевската населба по 15-ти пат ја организираат таканаречената ,,Расадничка вечер”. Иницијативата […]

No Image

Делчевското дуо “Ајга” со видео запис за “Македонија засекогаш”

August 10, 2019 Valeri Spasevski 0

Со мало задоцнување ви го претставуваме промотивниот видео-клип од делчевското рок дуо ,,Ајга” насловен “Македонија засекогаш” (Macedonia forever). Дуото е составено од двајца искусни музичари […]

No Image

На Голачките фоклорни средби и во чест на Св.Пантелејмон на Голак присуствуваа над 1000 посетители

August 9, 2019 Valeri Spasevski 0

Планината Голак синоќа беше зборното место на илјадници посетители од Делчево, Виница и околните општини, иселеници од повеќе земји и гости од соседна Бугарија, кои […]

No Image

Осветена црквата „Св.Димитриј“ во село Габрово

August 4, 2019 Valeri Spasevski 0

Во делчевското село Габрово денес беше осветена црквата “Св.великомаченик Димитриј”. Црквата ја освети Митрополитот Брегалнички г.Иларион во сослужение со свештеници од Брегалничката епархија. Владиката Иларион […]