Втора награда за пехчевката Оливера Кратевска на Републичкиот литературен фестивал за наставници

February 21, 2024 delcevo365.mk 0

Општинска установа- Матична библиотека ” Кочо Рацин” учествуваше на републичкиот литературен фестивал за наставници од основното образование во организација на Дом на просветни работници Скопје […]

Лемпи и Влатко продолжуваат да ги освојуваат симпатиите на народот со Македонската изворна музика

February 17, 2024 Valeri Spasevski 0

Финкињата Лемпи и Македонецот Влатко Ристовски од Македонска Каменица и оваа сабота ги освоија симпатиите кај посетителите на градскиот пазар во Делчево. Со нивната милозвучна […]

Пехчевската поетеса Габриела Костадинова учесник на конкурсот ,,”Виното, љубовта и смислата на животот”

February 16, 2024 Valeri Spasevski 0

Во чест на виното и љубовта ЛУБ “Благој Јанков Мучето” – Струмица распиша конкурс од ревијален карактер на тема: “Виното, љубовта и смислата на животот”. […]

Епископот на Делчевско-каменичката епархија богослужеше по повод Сретение Господово

February 15, 2024 delcevo365.mk 0

Денес, 15-ти февруари на празникот ,,Сретение на Пресвета Богородица” Неговото Преосвештенство епископот Делчевско-каменички г. Марко, богослужеше во храмот ,,Успение на Пресвета Богородица” во Македонска Каменица. […]