При експлозија на плинска боца настрада дел од куќа на улица Првомајска во Делчево

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”. ТППЕ Делчево според информациите на дежурните пожарникари дојавата ја примило во 19:20 часот.

-Во гаснењето на пожарот учествуваа 3 возила и 6 пожарникари при што пожарот беше навреме изгаснат, а со тоа и оневозможен да се прошири на останатиот дел од куќата, како и на околните објекти, информираат од противпожарната служба.

Додаваат дека за среќа во пожарот нема повредени лица. 

Ова е втор пожар за една недела во делчевско. Во пожар кој пред неколку дена се случи во делчевското село Тработивиште беше опожарена сушара, сопственост на жител на селото.


Фотографии на дел од опожарената куќа на улица Првомајска во Делчево. Ќе биде потребна солидарност на граѓаните за поддршка на унесреќеното семејство

Posted by delcevo365.mk on Saturday, 9 May 2020

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*