Делчево има нов јуниорски шампион. Павле по стапките на својот брат Петар Богдановски

Павле Богдановски од Делчево го освои првото место во јуниорска конкуренција на неодамна одржаното Државно првенство во боди-билдинг во дисциплината teens до 19 години. Исто така во доста силна конкуренција освои и бронзен медал во категоријата Classic Phisique.

Меѓу најзаслужните за овој голем успех за делчевскиот натпреварувач е неговиот брат Петар Богдановски кој овојпат ја имаше улогата на тренер, а на јавноста и е познат по настапите на Државните, Балкански и Европски натпреварувања претставувајки ја Македонија и притоа постигнувајки добри резултати.

-Павле со своите 18 години се држеше ,,рамо до рамо” со повозрасните од него. Ова е само тест и почеток, а во иднина го чека голема и успешна кариера. Мојот брат е потенцијал за големи успеси и можам да кажам дека сите тие трофеи од Европско и Светско првенство што не ги освоив јас како јуниор, тој ќе ги освои, истакна Петар Богдановски за успехот на неговиот брат.

Во продолжение неколку фотографии и видеа од прогласувањето на победниците на Државното првенство:

Видеа: https://youtube.com/shorts/PHxCSQE6E2w?feature=share

https://youtube.com/shorts/I75_uOXa2HY?feature=share

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*