No Image

Почна изградбата на пречистителната станица за вода во Делчево

October 31, 2022 Valeri Spasevski 0

Со пригодна свеченост на која присуствуваа премиерот на Владата на РСМ, Димитар Ковачевски, министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, заменик-амбасадорот на Швајцарската […]

No Image

По пауза од 5 години возобновен Меѓународниот фестивал за хумор, сатира и карикатура „Пијанец 2022“

October 28, 2022 Valeri Spasevski 0

Во Делчево по пауза од 5 години возобновен Меѓународниот фестивал за хумор, сатира и карикатура „Пијанец 2022“. Настанот под мотото „Случајнот е намерно“ се одржа […]

No Image

Отворена изложбата Delchevo above

October 28, 2022 Valeri Spasevski 0

Објава на ЈЛБ ,,Илинден” Делчево: ЈЛБ„Илинден“-Делчево секогаш ги поддржувала и ќе ги поддржи сите талентирани, способни и креативни наши сограѓани кои нешто создаваат, творат, оставаат […]

No Image

Доделени наградите од конкурсите на ЈЛБ ,,Илинден” по повод Месецот на книгата

October 26, 2022 Valeri Spasevski 0

Традиционално секоја година ЈЛБ„Илинден“-Делчево го одбележува месец октомври- месецот на книгата.Годинава по тој повод,ЈЛБ„Илинден“ распиша награден литературен конкурс- поезија на тема „Книга-сон кој го држиме […]

No Image

Голачка ликовна колонија 2022

October 24, 2022 Valeri Spasevski 0

Во организација на Националната установа центар за култура „Никола Јонков Вапцаров“ од Делчево реализирана првата Голачка ликовна колонија. Во рамки на настанот како што истакна […]

Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ со честитка до граѓаните по повод 23 Октомври Ден на Македонската револуционерна борба

October 23, 2022 Valeri Spasevski 0

Правото наше е да ги одгледуваме и воспитуваме нашите деца во согласност со нашите обичаи и традиции, а со тоа и да ги зачуваме за […]

No Image

Пригодна свеченост во Делчево по повод 23 Октомври Ден на Македонската револуционерна борба

October 23, 2022 Valeri Spasevski 0

Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска го чествуваше Денот на македонската револуционерна борба, 23 Октомври. По тој повод, за значењето на овој празник, членовите од […]