No Picture

Заврши проектот за приближување на учениците од македонскиот и ромскиот етникум во Делчево

July 3, 2019 Valeri Spasevski 0

Во Делчево завршија активностите за подобрување на условите во деветолетката „Ванчо Прке“ во делот на меѓуетничката интеграција во образованието. Со целосната имплементација на проектот кој […]

No Picture

Со отворање на нова црковна продавница, одбележан Св.Наум Охридски Чудотворец

July 3, 2019 Valeri Spasevski 0

Летниот празник на Свети Наум Охридски Чудотворец, денеска во Делчево беше одбележан со света арихерејска и божествена литургија со која чининачалствуваше митрополитот Брегалнички г.Иларион. Богослужбата […]

No Picture

Митрополитот Брегалнички г-дин Иларион утре во Делчево ќе одржи Света божествена архиерејска литургија

July 2, 2019 Valeri Spasevski 0

Во чест на Св.Наум Охридски Чудотворец утре во крстилницата посветена на еден од основоположниците на македонска писменост и просвета во Делчево ќе се служи Света […]