Епископ Марко богослужеше во храмот ,,Успение на Пресвета Богородица” во Македонска Каменица

February 25, 2024 delcevo365.mk 0

Денес, на 25 – ти февруари во подготвителната недела пред Велигденскиот пост, посветена на митарот и фарисејот, Неговото Преосвештенство епископот Делчевско – каменички г. Марко […]

Дебата по повод Светскиот ден на мајчиниот јазик во СОУ ,,М.М.Брицо” Делчево

February 23, 2024 delcevo365.mk 0

Денес ученици дебатери од Средното општинско училиште ,,Методи Митевски – Брицо” организираа јавна дебата и го одбележаа Денот на Мајчиниот Македонски јазик. Нашите ученици зборуваа […]

Делчевските пчелари го одбележаа Св.Харалампиј, заштитникот на пчеларите

February 23, 2024 delcevo365.mk 0

Пчеларите од делчевскиот регион го одбележаа Св.Харалампиј, заштитникот на пчеларите. Одбележувањето на денот се одржа во организација на здружението ,,Пијанечка Пчела 2″ чиј претседател Јованчо […]