Етно саемот ,,Пехчевски Павловден” го предизвика интересот на посетителите, но и на министерот Трипуноски

July 13, 2024 delcevo365.mk 0

Локалните производи и рачни изработки од Пехчево, Малешевијата и Пијанец денес беа претставени во рамки на Етно саемот ,,Пехчевски Павловден” кој заедно со Фестивалот на […]

Света литургија по повод празникот посветен на ,,Светите апостоли Петар и Павле”

July 12, 2024 delcevo365.mk 0

На 12-ти јули на празникот посветен на ,,Светите апостоли Петар и Павле,’’ Неговото Преосвештенство Епископот Делчевско-каменички г. Марко началствуваше на Божествената Света Литургија во храмот […]

Торино Кориере: Македонец и Мароканец во домашен притвор по случај на малтретирање експлоатирани странски работници во Асти

July 11, 2024 delcevo365.mk 0

Две лица од мароканска и македонска националност завршија во домашен притвор откако странски работници во Лангхе завршиле со тепање и камшикување откако се побуниле за […]

Даниел Цоневски и Бојана Захариева добитници на ,,Инженерски прстен” за најуспешни студенти кои негуваат инженерски дисциплини

July 11, 2024 delcevo365.mk 0

Претседателката на Република Македонија Гордана Сиљановска Давкова, денеска го го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најуспешните студенти кои дипломирале на македонските факултети што негуваат инженерски […]

Здружението на пензионери од М.Каменица ќе учествува на Меѓународен фестивал во Љубљана, Словенија

July 11, 2024 delcevo365.mk 0

Здружението на пензионери од Македонска Каменица ќе учествува на Меѓународниот фестивал ,,Трето доба” кој се одржува во Љубљана, Р.Словенија. Одлуката каменичките пензионери да учествуваат на […]