No Image

Црковно народен собир кај манастирскиот комплекс „Еленец“ во село Цера

October 14, 2019 Valeri Spasevski 0

Денес по повод христијанскиот празник “Покров на Пресвета Богородица”, се одржа традиционалниот црковно-народен собир кај манастирско-туристичкиот комплекс “Еленец“ во село Цера. Верниците и годинава на […]

No Image

Делчевските училишта подготвени за стартот на грејната сезона

October 14, 2019 Valeri Spasevski 0

Делчевските воспитно-образовни установи и оваа година подготвено ја дочекуваат грејната сезона, која официјално секоја година започнува на 15 октомври. Во деветолетката „Св.Климент Охридски“, поради ниските […]

No Image

Злато и бронза за Стаменковски од ,,Street Workout – World Cup 2019″ во Нови Сад

October 13, 2019 Valeri Spasevski 0

Најуспешниот македонски натпреварувач во пауер-лифтинг, Бошко Стаменковски, со уште еден голем успех се враќа од меѓународните натпреварувања во различни спортски дисциплини во кои настапува. Каменичанецот […]

No Image

КУД „Н.Ј.Вапцаров“ по трет пат ќе настапи на Балканскиот фолклорен фестивал во Измир

October 12, 2019 Valeri Spasevski 0

Членовите на Културно-уметничкото друштво „Никола Јонков Вапцаров“ од Делчево, ги прават последните подготовки за настап на 14 издание на Балканскиот фолклорен фестивал, кој од 13 […]