No Image

Во Берово се одржа завршен настан на проектот „Зборувај гласно делувај јасно“

October 28, 2020 Valeri Spasevski 0

На завршна работилница во Берово беа презентирани резултатите од проектот „Зборувај гласно делувај јасно“, финансиран од ИПА програма за граѓанско општество и медиуми 2016-2017 во […]

No Image

Без поголеми групирања во делчевско продолжи традицијата „Во Селник на Петковден“

October 27, 2020 Valeri Spasevski 0

Без поголеми групирања денес во делечвското село Селник, продолжи традицијата наречена „Во Селник на Петковден“.  Како дел од христијанските верувања, според кои денес се слави […]

No Image

Една од најстарите библиотеки во Источна Македонија, успешно го пребродува периодот на пандемијата

October 25, 2020 Valeri Spasevski 0

Пехчевската библиотека „Кочо Рацин“ која е една од најстарите во Источна Македонија, успешно го пребродува периодот на пандемијата која не ја изостави работата на културните […]

No Image

Во Делчево и Берово МВР ги продолжи засилените полициски контроли во сообраќајот

October 24, 2020 Valeri Spasevski 0

Министерството за внатрешни работи денес во Делчево и Берово ги продолжи засилените акциски контроли од областа на сообраќајот. Портпаролот на МВР Тони Ангеловски информираше дека […]

No Image

Во третолигашкото дерби на Истокот „Брегалница Делчево“ подобра од „Овче Поле“

October 23, 2020 Valeri Spasevski 0

Во дербито од Третата фудбалска лига – Исток, фудбалерите на делчевска Брегалница, денес на градскиот стадион „Гоце Делчев“ го совладаа ривалот за повисок пласман „Овче […]

No Image

Заврши втората фаза од проектот „Поддршка на ранливите категории во услови на Ковид-19“

October 22, 2020 Valeri Spasevski 0

Со доделување таблети за маргинализирани групи и Роми, во Делчево заврши втората фаза од имплементацијата на проектот „Поддршка за ранливите категории во услови на Ковид-19“. […]